czwartek, 1 marca 2012

Logitech Media Server na Qnap'ach

Dla tych co nie mieli wcześniej styczności male wprowadzenie.
Serwery Qnap maja fajna możliwość instalacji specjalnie przygotowanego oprogramowania specjalnie dedykowanego dla tych urządzeń (QPKG). Jednym z nich jest własnie Logitech Media Server. Oprogramowanie zostało stworzone w celu szybkiego dostępu do zasobów muzycznych dla odtwarzacza sieciowego Squeezebox. Jeśli znudziło nam się słuchanie ulubionych stacji radiowych, bądź zgromadzonych mp3 lub innych Flac-ów na komputerze i chlelibyśmy uzyskać możliwość słuchania muzyki na domowych zestawach audio proponuje zainteresować się własnie opisywanym rozwiązaniem.




Squeezebox może być połączony z Qnapem za pomocą domowego WiFi, bądź tez za pomocą kabla po prostu włączając go do domowej sieci. Teraz pozostaje jeszcze kwestia dostępu naszych muzycznych zasobów. Własnie tutaj z pomocą przychodzi nam Logitech Media Server. Instalacje przeprowadzamy w panelu administracyjnym Qnapa w sekcji "Serwery aplikacji", a konkretnie w podsekcji QPKG. Paczkę  z oprogramowaniem ściągamy ze strony Qnapa i dwoma kliknięciami ja instalujemy. 




Konfiguracja Logitech Media Serwera (kiedyś zwanego Squeezebox Serverem, a jeszcze wcześniej SlimServerem) nie jest zadaniem trudnym. Klikamy w link jaki wyświetla nam się po instalacji i już jestesmy w panelu administracyjnym Logitech Media Servera. Na początku pojawi się tutorial za pomocą ktorego zsynchronizujemy Squeezeboxa z naszym kontem na stronie mysqueezebox.com.

 


Teraz tytułem wyjaśnienia co to mysqueezebox.com i po co to jest. Na stronie mysqueezebox.com możemy sobie otworzyć własne konto, gdzie będziemy mieli dostęp do wszystkich aplikacji (najczęściej stacji radiowych online pogrupowane w odpowiednie sekcje jak na powyższych zdjeciach). Używanie mysqueezebox.com powoduje, ze nie potrzebny nam będzie Logitech Media Server, ponieważ Squeezebox jest z nim bezpośrednio połączony. Wadą takiego rozwiązania jest brak dostępu do naszej muzyki zgromadzonej lokalnie (no chyba, ze jest ona zgromadzona gdzieś w "chmurze" np. w mp3 Music Locker). Mamy w zasadzie możliwość słuchania tylko radia. Jednak ma to tez swoje dobre strony, ponieważ jeśli gdzieś się na dłuższy czas wybieramy możemy spokojnie zabrać ze sobą Squeezeboxa i cały czas dostęp do naszego profilu z "ulubionymi" będzie zachowany. No, ale tak jak wspomniałem to jest dobre tylko w przypadku sytuacji awaryjnych.




Teraz trochę o samym Logitech Media Serwerze. Z każda wersja zauważyłem, ze projekt się rozwija. Dodawane  coraz to nowsze możliwości. Już dzisiaj możemy spokojnie korzystać z serwisów streamujacych typu: Deezer , Spotify ,  Last.fm Radio itd. Oczywiście dostępność poszczególnych usług jest uwarunkowana tym czy dany serwis działa już w kraju w którym mieszkamy, czy tez nie.  Oczywiście możemy również scrobblowac odsłuchiwane utwory do naszego profilu w Last.fm, co wydaje się bardzo pomocna funkcja, kiedy coś fajnego w radiu usłyszymy a nie zdarzymy zapisać. Wszystkie powyższe ustawienia wprowadzamy w panelu administracyjnym Logitech Media Serwera. 

Tak jak wcześniej wspomniałem LMS daje nam również dostęp do naszych zasobów muzycznych zgromadzonych na Qnapie. Squeezebox (testowane przeze mnie modele to Classic i Touch) obsługują nastepujace typy plików audio:


  • MP3, FLAC, WAV, AIFF, WMA, Ogg Vorbis, HE-AACv2, HD-AAC, Apple Lossless
  • WMA Lossless, APE, MPC and WavPack supported through transcoding
Nie będę się rozpisywał za bardzo, bo jednak specyfikacje techniczna jednak łatwiej wkleić. Przynajmniej jest szansa, ze czegoś się nie pominie:





Co do samego urządzenia to muszę napisać, ze pierwszy kontakt zakończył się małym falstartem. Zakupiony model miał coś z antena Wifi i musiałem ok. tygodnia czekać na wymianę. Teraz z perspektywy dwóch lat muszę stwierdzić, ze to był bardzo udany zakup. Współpraca z Qnapem przebiega wzorowo - przede wszystkim bardzo płynnie. Dostęp do poszczególnych płyt zajmuje moment i w zasadzie nie mam się do czego przyczepić. Jedyne co irytuje to cena. Logitech mógłby trochę spuścić z tonu, bo jednak urządzenie w dalszym ciągu wydaje mi się trochę za drogie. Jednak możliwość bardzo szerokiej konfiguracji zdecydowanie to wynagradza.

LMS można również zainstalować na innych platformach: Windows, OSX, Linux. Możemy również pobawić się kodem źródłowym jeśli ktoś czuje potrzebę. Jednak w tym przypadku cały czas będziemy uwiazani do włączonego komputera, a to takie wygodne nie jest.


2 komentarze:

  1. Your article is very helpful.Everyday your blog inspire me a lot and helped to develop something new like I have developed a new app :spotify online this is great and enjoyable.Thanks for the awesome posts , please keep updated regularly.

    OdpowiedzUsuń
  2. I have been using this app MiraPelis Apk : and downloaded and playing it regularly.

    OdpowiedzUsuń